Zkušenost s Apple iPadem Pro a klávesnicí Apple Magic Keyboard

Karel přibližuje osobní zkušenost s Apple iPadem Pro s čipem M4 a klávesnicí Apple Magic Keyboard





Apple před nějakou dobou představil nové iPady s výkonnějším procesorem čipem Apple M4, novou Apple Pencil Pro a vylepšenou hardwarovou klávesnicí Apple Magic Keyboard, která celkově zlepšuje zážitek z používání, má elegantní design a obsahuje funkční řadu kláves včetně klávesy ESC.

Apple před nějakou dobou představil nové iPady s výkonnějším procesorem čipem Apple M4, novou Apple Pencil Pro a vylepšenou hardwarovou klávesnicí Apple Magic Keyboard, která celkově zlepšuje zážitek z používání, má elegantní design a obsahuje funkční řadu kláves včetně klávesy ESC.

Vy, kteří sledujete mé příspěvky delší dobu a čtete si články i na portálu Pélion, kam občas uveřejním něco zajímavého, jste možná zaregistrovali seriál po roce s iPadem. V něm popisuji celkem zásadní zvrat přechodu na iPad, který se překvapivě stal po roce mým hlavním zařízením místo notebooku spolu s iPhonem. V seriálu zmiňuji také skutečnost, že při takto efektivním používání iPadu, by to v mém případě nešlo bez hardwarové klávesnice, která práci na iPadu zásadně urychluje a zjednodušuje.

Po víc jak roce aktivního používání iPadu mi bylo jasné, že mi tohle zařízení přirostlo k srdci a rozhodl jsem se po nějakém čase můj starší iPad vyměnit za nový. A abych vám mohl přinést opravdu objektivní pohled na inovace ze strany Applu, sáhl jsem rovnou po iPadu Pro s čipem M4 a nakonec i po klávesnici Apple Magic Keyboard s funkčními klávesami včetně ESC. Jaké jsou mé postřehy z tohoto kompletu?

iPad Pro s čipem M4

iPad Pro se pro zrakově hendikepovaného člověka od předchozí generace zase natolik neliší. Pohmatem ale určitě poznáte, že je o něco tenčí a elegantnější než předchozí model. Procesor M4 rozhodně zajišťuje větší plynulost používání a i s odečítačem VoiceOver je tato změna okamžitě rozpoznatelná.

U starší verze iPadu jsem měl dojem, že s novými verzemi systému se reakce iPadu mírně zpomalují a některé úkony trvají delší dobu. U iPadu Pro s čipem M4 vše běží v reálném čase a prodlevy při práci nepozoruji. Je znát, že odečítač VoiceOver může s novými operačními systémy na starších zařízeních, více zatěžovat jejich výkon, a to se může projevit na tvorbě různých záseků a prodlev. S tímto tvrzením nemusí však většina čtenářů souhlasit, protože tyto změny pozná většinou jen ten, kdo čas od času aktualizuje své zařízení ať už jde o iPhone nebo iPad a nečeká, až mu původní zařízení doslouží třeba po deseti nebo osmi letech.

Prodlevy a záseky jsou totiž pozvolné a opravdové komplikace začnete pozorovat jen v případě, když své zařízení aktivně používáte delší dobu.

Všeobecně můžete začít narážet na následující:

  • Pomalejší reakce při používání
  • Skákání kurzoru
  • Dlouhé načítání
  • Padání dříve funkčních aplikací
  • Nemizející dialogy a oznámení
  • Zvláštní chování celého zařízení a některých aplikací

Komplikace vznikají postupně, ale v okamžiku, kdy začnou přibývat a nedokážete se ani s pomocí dobrat řešení, je na čase přiznat si, že vaše zařízení potřebuje vyměnit.

Můj původní iPad Pro model z roku 2022, tedy dva roky staré zařízení, výměnu rozhodně ještě nepotřeboval, nicméně i po dvou letech aktivního používání začala mírně vynechávat hardwarová klávesnice Smart Keyboard folio, systém občas reagoval zvláštně, kdy přestal načítat informace a byl nutný úplný restart. Občas bylo znát i větší prodlevu při používání. Tyto změny jsem začal registrovat především s aktivním Voiceoverem od iOS 18.

Osud tomu chtěl a naskytla se mi příležitost pořízení nového zařízení. A sám zírám, komplikace vymizely a na iPadu pro s čipem Apple M4, je zatím vůbec nepozoruji. Zařízení běží plynule a bez zádrhelů.

Klávesnice Apple Magic Keyboard

Protože si práci s iPadem naplno nedovedu představit bez hardwarové klávesnice, musel jsem si kromě iPadu pořídit také nějakou klávesnici, aby se mi s iPadem lépe a efektivně pracovalo klidně i několik hodin. Ano, existují různé varianty klávesnic od řady výrobců, které jsou i levnější, ale já se rozhodl vsadit na jistotu. Po roce používání iPadu místo notebooku mi bylo už jasné, že investice do Apple Magic Keyboard se mi vyplatí, protože ji budu s iPadem používat denně a nebude se na ni prášit někde v koutě.

Navíc Apple Magic Keyboard slouží i jako ochranné pouzdro pro iPad. Ten do klávesnice zacvaknete pomocí Smart Connectoru což působí, jako kdyby se iPad přichytil magnetem a následně iPad s klávesnicí vypadá jako notebook. Když nechcete s iPadem pracovat, jednoduše jej zaklapnete jako notebook a iPad je tak chráněn ze všech stran.

Najít takto odpovídající klávesnici není vůbec snadné. Některé z variant můžete k iPadu jen přichytit, ale nezajistí vám celkový ochranný kryt, takže nemůžete iPad s klávesnicí používat jako jeden komplet, jeden celek. A kupovat více variant klávesnic a zjišťovat, jak s nimi iPad vypadá, se mi nechtělo.

Navíc mě zajímalo, jak bude klávesnice Apple Magic Keyboard hmatná, ovladatelná, jak se na ní bude psát, do jaké míry fungují funkční klávesy a jestli bez zraku budu moci používat vestavěný TrackPad. Tak jsem zainvestoval. Jak jinak tohle všechno zjistit?

Zrakem tu eleganci neposoudím, ale hmatem rozhodně ano. Apple Magic Keyboard je vskutku navržena tak, aby k iPadu padla jako ulitá. Tvoří spolu jeden komplet a pracuje se na ní skvěle. Klávesy jsou dostatečně daleko od sebe a hezky hmatné, takže se v nich snadno zorientujete. Někomu z většími prsty mohou připadat malé, ale myslím, že je to hlavně o zvyku. Práce na iPadu a samotné psaní, přirovnávám k práci na notebooku. Nůžkový mechanismus, který zde Apple zvolil, zajišťuje skvělý zážitek při celkovém používání klávesnice.

Za zmínku též stojí vestavěný USB-C konektor, díky kterému můžete dobíjet iPad. Samotný USB-C konektor přímo v iPadu máte volný pro připojení dalšího přídavného zařízení. Monitoru, externího SSD disku apod.

Větší hmotnost, vysoká cena, nefunkční TrackPad

Vnímám pouze tři nevýhody, a to:

  • Vyšší hmotnost
  • Vysoká pořizovací cena
  • Nefunkční TrackPad s aktivním VoiceOverem

Konstrukce klávesnice je z nějakého kovu. Nevím z jakého, ale má to zásadní vliv na větší celkovou hmotnost. Když celý komplet tedy iPad s připojenou klávesnicí zvednete, větší tíhu rozhodně poznáte. Nicméně je to pouze o zvyku. Ze začátku vás to překvapí, možná i trochu šokuje, ale po chvíli přestanete větší hmotnost vnímat. Každopádně jde o jev, který nejde nezaregistrovat. Nicméně samotná konstrukce má i pozitivní vliv. Celý komplet je pevný a stabilní.

Od pořízení Apple Magic Keyboard většinu uživatelů odradí její vysoká pořizovací cena. Ta dosahuje deseti tisíc korun. Ne každý bude ochoten tolik zaplatit za klávesnici k iPadu a bude raději hledat levnější variantu. Je to pochopitelné. Protože však s iPadem pracuji denně a na používání hardwarové klávesnice jsem si natolik zvykl, že bych bez ní nedokázal iPad využívat naplno, rozhodl jsem se do Apple Magic Keyboard investovat a byla to velice dobrá investice.

Co mě nicméně dost mrzí je skutečnost, že vestavěný TrackPad, který je součástí této klávesnice, nemá zatím stále podporu pro odečítač VoiceOver. Pokud nevidíte a jste na VoiceOver odkázáni, TrackPad zatím nemůžete vůbec využívat. Třeba se to časem změní s některou aktualizací iPadOS, ale momentálně nejsou podporována žádná gesta odečítače VoiceOver. V Applu to evidentně vědí, a tak v nastavení VoiceOveru můžete TrackPad začít ignorovat. Alespoň do té doby, než Apple podporu VoiceOveru přidá. Snad to bude brzy. S každou aktualizací iPadOS na ni budu čekat.

Velká neznámá, funkční klávesy

Součástí této varianty klávesnice, je vestavěná horní řada funkčních kláves. Ty slouží k rychlejšímu řešení některých úkonů. Zatím jsou pro mě tyto klávesy velkou neznámou a musím detailně zjistit, jestli se dají nějak konfigurovat podle potřeby. Zatím jsem objevil pouze následující:

  • Používání ESC nemá chybu
  • Jedna z kláves vyvolá Spotlight
  • Přes funkční klávesy jde ovládat hlasitost iPadu. Změnu hlasitosti doprovází zvuková signalizace, takže poznáte, jestli dochází k zesilování nebo k zeslabování.

Podle mě bude možné funkční klávesy nějak konfigurovat, ale zatím jsem takové nastavení nikde nenašel. Jakmile zjistím víc, článek aktualizuji.


Novinky z GiebHelp
do vašeho e-mailu