Společnost Matapo s.r.o. představila tento rok novou verzi mobilního tlačítkového telefonu pro nevidomé a slabozraké uživatele. Telefon z řady Blindshell, který výstižně nazvala Blindshell Classic 2. Protože o řadě Blindshell toho bylo napsáno už mnoho a všichni znáte první generaci, tento článek nemá za cíl kompletně představit Blindshell jako takový. Ale podíváme se pouze na odlišnosti druhé verze od té první.
Jedná se o plně tlačítkový mobilní telefon zcela uzpůsoben pro zrakově hendikepované uživatele. Slouží jak k základním úkonům tedy volání, psaní SMS, ale nabízí i různé pokročilé funkce. Druhá generace o mnohem víc, než ta první. Hlavním benefitem Blindshellu je, že neobsahuje dotykový displej, ale standardní fyzická tlačítka. Tento telefon ocení především uživatelé, nemající stále v důvěru chytré telefony a raději sáhnou po tlačítkových variantách. Protože však Blindshell obsahuje operační systém Android uzpůsoben pro zrakově hendikepované, může nabídnout více funkcí a vychytávek, než dřívější známé Nokie E52, starší či novější modely této značky.
Tvůrci Blindshellu postupem času plánují upravit uživatelské rozhraní do té míry, aby se vyrovnalo chytrým smartphonům. To zřejmě ještě nějaký čas zabere, ale s druhou verzí Blindshellu, která je v oběhu teprve pár měsíců, mají nakročeno tou správnou cestou a věřím, že se jim to jednou podaří. A teď už k samotnému modelu Blindshell Classic 2.
Od první generace se tento model zásadně liší už na první pohled i na první dotyk. Má o něco robustnější strukturu. V ruce působí elegantně. Obsahuje hmatnější tlačítka, která se pohmatem liší, takže snadno poznáte, které tlačítko je které. Model Blindshell Classic 2 disponuje výkonnější baterií, kvalitnějším fotoaparátem, hlasitým reproduktorem, dostatečně velkým displejem a USB-C portem pro nabíjení. Má i o něco rozdílné ovládání, ale nebojte. Je natolik intuitivní, že si na něj rychle zvyknete.
V balení spolu s telefonem dostanete i standardní sluchátka s 3,5 mm jackem, můžete si dokoupit pouzdro buď ve formě zavírací knížečky nebo zadní kryt. Též si lze dokoupit tak zvaný pípák, jehož prostřednictvím vyhledáváte předměty, ke kterým pípák připevníte. Součástí balení je též zdarma dobíjecí stojánek a pár NFC štítků pro označování různých předmětů např. lahviček s léky, potravin v kuchyni..
Držíte telefon v ruce. Na jeho horní boční straně napravo, naleznete čočku fotoaparátu. Nalevo jack konektor pro připojení sluchátek. Následuje velký displej, který pokrývá horní část telefonu. Níže pod displejem objevíte 4 navigační tlačítka a dvě kurzorové šipky. Levá boční strana telefonu obsahuje tlačítko hlasitosti, pravá tlačítko rychlé volby. Vyvolává seznam oblíbených aplikací (k tomu se ještě dostaneme) a funkci diktování či zadávání hlasových příkazů.
Pod navigačními tlačítky a kurzorovými šipkami, se nachází standardní numerická klávesnice. Číslice 1 až 9, hvězdička, nula, křížek. Pod číselníkem reproduktor a z přední strany telefonu USB-C port pro dobíjení.
Zadní stranu telefonu zabírá kryt, který v pravém spodním rohu můžete odklopit a následně vložit do telefonu baterii, SIM, případně SD Kartu. V horní části ze zadní strany telefonu nahmatáte SOS tlačítko, jehož význam si můžete libovolně nakonfigurovat podle potřeb.
Blindshell Classic 2 ovládáte pomocí navigačních tlačítek a kurzorových šipek v horní části telefonu, tlačítka z jedné strany ohraničená číselníkem a z druhé displejem. K ovládání v některých případech používáte i samotný číselník.
Význam tlačítek
Začneme u čtyř navigačních tlačítek, které jsou umístěny mezi kurzorovými šipkami. Zleva a zprava. První navigační tlačítko vlevo pohmatem působí jako Braillský bod. Lze ho přirovnat k písmenu A pro ty, co znáte Braillovo písmo. Primárně slouží k vyvolání stavové nabídky telefonu. Informace o zmeškaných událostech, stavu baterie, síla signálu operátora, stavu Bluetooth, zjištění aktuálního času a dalších stavových informací.
Vedle tlačítka v podobě Braillského bodu nebo-li puntíku, narazíte na vodorovnou čárku. Horní kurzorová šipka sloužící pro pohyb kurzoru směrem nahoru. Dále vpravo vedle šipky je druhé tlačítko v podobě Braillského bodu stejné, jako to z levé strany. Tento pravý puntík slouží pro zopakování posledně vyslovené fráze hlasového výstupu, případně pro hláskování.
Pod levým puntíkem se nachází zřetelné tlačítko v podobě kolečka. Kolečko přirovnejme ke klávese Enter na PC. Vše jím potvrzujete, přijímáte hovor. Vedle kolečka napravo opět vodorovná čárka (dolní kurzorová šipka) a dále vpravo tlačítko v podobě šikmé čárky. Tímto tlačítkem zavěšujete hovor, vracíte se o krok zpět, mažete znaky v psaném textu, jeho podržením se odkudkoli vrátíte na hlavní obrazovku.
Oblast číselníku nemá cenu představovat. Zde určitě všichni znáte jeho význam a využívání.
Proto jej přeskočme a zaměřme se na boční stranu telefonu nejdříve z leva. Po levé straně naleznete tlačítko hlasitosti. Stiskem horní ho okraje tlačítka zesilujete, spodního zeslabujete. Z pravé strany se nalézá tlačítko rychlé volby. Jeho stiskem vyvoláte sekci oblíbené, kam si přidáváte oblíbené aplikace a tím pádem k nim máte rychlý přístup odkudkoli a nemusíte je složitě vyhledávat v seznamech, kategoriích. Podržením tohoto tlačítka spouštíte diktování ať už textu nebo hlasových příkazů
První verze telefonu Blindshell, obsahovala několik základních aplikací, které byli jeho pevnou součástí. Aplikace nešlo měnit, odinstalovávat a přidávat další. Se základní výbavou si musel člověk vystačit. U Blindshell Classic 2 nastal zásadní zlom.
Pokud máte alespoň trošku ponětí, jak jsou aplikace řešeny na chytrých mobilních telefonech, určitě jste už nejednou slyšeli o obchodu s aplikacemi. U Applu App Store, na Androidu Google Play nebo také Obchod Play. V obou případech jde o nástroj, kde dohledáváte aplikace s různým zaměřením. Některé jsou bezplatné, jiné si musíte pořídit za nějaký ten peníz. Každá aplikace podle svých možností rozšiřuje funkce samotného telefonu.
A na stejném principu v Blindshell Classic 2 funguje i tak zvaný katalog aplikací. Nástroj, jehož prostřednictvím můžete do telefonu přidávat aplikace rozšiřující funkce Blindshellu. Tento katalog disponuje ovšem pouze aplikacemi, které jsou stejně jako celé uživatelské rozhraní Blindshellu, uzpůsobeny rovnou pro zrakově hendikepované uživatele. Není tak rozsáhlý jako online nástroje App Store nebo Google Play, ale jednotlivé aplikace v něm přibývají postupně.
V současnosti si můžete do Blindshellu stáhnout např. Telegram, Facebook Messenger, WhatsApp, Skype, Shazam, Jízdní řády, Youtube, Be my eyes a další. Protože Blindshell Classic 2 je na trhu teprve krátce, katalog aplikací se postupně zaplňuje dalšími užitečnými aplikacemi, čímž se i funkce tohoto tlačítkového telefonu nadále rozšiřují a zdokonalují. Všechny dostupné aplikace jsou v současnosti bezplatné. Blindshell zatím neobsahuje žádnou aplikaci pro ovládání mobilního bankovnictví, to se ovšem časem může rozhodně změnit.
Katalog aplikací představuje správný krok. Díky dalším a dalším aplikacím, opravdu existuje možnost, že se Blindshell jednou vyrovná chytrým mobilním telefonům. Chce to jen vydržet.
Za zmínku též stojí sekce oblíbené. Vyvoláte ji pomocí tlačítka, které najdete na pravé boční straně telefonu. Po jeho stisku se dostanete do seznamu oblíbených aplikací. Nejpoužívanější a tím pádem oblíbené aplikace, odtud spouštíte rychleji, než abyste listovali sekcí aplikace a zdlouhavě požadovanou aplikaci dohledávali v jednotlivých kategoriích.
Přímo v seznamu oblíbených, najdete tlačítko přidat oblíbenou aplikaci. Po jeho stisku se dostanete do seznamu všech aplikací. Po výběru požadovanou aplikaci přidáte na pár kliknutí. Aplikace z oblíbených odebíráte v sekci nastavení, sekce oblíbené aplikace.
Telefon Blindshell Classic 2 disponuje v základu interním úložištěm 16GB. Pokud nestačí, můžete si jej rozšířit přidáním paměťové SD karty. Nepodporuje E-SIM, ale standardní fyzickou Micro SIM od operátora.
Jeho pořizovací cena činí 10990 Kč s DPH. Vzhledem k této cenové relaci existuje reálná možnost, že na pořízení telefonu můžete získat příspěvek od úřadu práce až ve výši 90%.
Telefon lze pořídit ve dvou barevných variantách. Černé a červené barvě.
Tato varianta telefonu rozhodně neosloví nadšence, kteří jsou zvyklí na větší rozlet, který nabízí chytré mobilní telefony v podobě mnohem více možností než v současnosti Blindshell Classic 2. Pro nenáročné uživatele je však tento telefon ideální volbou. Než se rozhodnete o jeho pořízení, vždy si položte otázku. Co od telefonu očekávám? Usnadní vám to rozhodování.