Braillský řádek Esys v rukou klientky Kláry
Od září tohoto roku používám čtyřiceti znakový braillský řádek Esys. Jedná se o můj druhý braillský displej, 7 let jsem používala 40-znakový řádek Baum Supervario. Esys je mým hlavním pomocníkem při čtení knih, ke kterým mám přístup na základě Knihovny digitálních dokumentů.
Když jsem se před časem o braillském řádku Esys dozvěděla, že obsahuje i spoustu dalších funkcí, kromě zobrazování textu v braillově písmu, řekla jsem si, že by mohlo být zajímavé jej vlastnit.
Řádky se dají připojit k počítači přes rozhraní Bluetooth nebo pomocí Usb portu, takže není problém je používat např. s mobilními telefony. Podpora odečítačů obrazovky je také velice rozmanitá, Esys pracuje s odečítači Winmonitor, JAWS, ale i s hlasovým výstupem VoiceOver na výrobcích firmy Apple a to jak v operačním systému iOS, tak i macOS.
Na řádku Esys se mi velice líbí jeho jednoduché ovládání prostřednictvím několika tlačítek a dále snadný přístup do interních aplikací, když např. potřebujete zjistit, jak je nabitá baterie. Další velice užitečná věc je přítomnost dvou bluetooth, takže řádek může být spárován jedním bluetooth s iPhonem a druhým např. s MacBookem a lze tedy libovolně přepínat podle toho, s jakým zařízením chcete aktuálně pracovat. Asi nejvíce se mi líbí způsob, jakým se mění obsah braillského řádku při čtení textu. Na dolním okraji zařízení jsou navigační tlačítka, kterými můžete otočit buď doprava v případě, že se chcete dostat na následující řádek textu, otočením doleva pak na řádek předchozí. Tyto dva pohyby se dají také použít pro zobrazení všech položek v hlavním menu zápisníku Esys.
Integrovaná braillská klávesnice může být užitečná v případě, že uživatel zápisníku potřebuje psát text a nemá zrovna přístup k počítači. Jako příklad můžeme uvést vložení události do aplikace Diář, která se rovněž v řádku nachází.
2 gb mikro-sd-karta, kterou braillský řádek Esys obsahuje, poskytuje ovladače pro všechny výše zmíněné odečítací programy v systému Windows, , které jsou řádkem podporovány. Můžete tak snadno spárovat Esys např. s odečítačem obrazovky JAWS. Paměťovou kartu také použijete při aktualizaci firmware zařízení, kterou je u těchto typů řádků nutné čas od času provést. Do hlavní složky na kartě stejně, jako např. na flashdisk nahrajete soubor s firmwarem, který ztáhnete ze stránek firmy,jež řádky vyrábí.
Protože řádek podporuje i samostatnou funkci zápisníku na základě inovativní aplikace poznámky, na SD kartu můžete ukládat také textový obsah, který v poznámkách sepíšete s pomocí interaktivní braillské klávesnice přímo na řádku. Uložené poznámky díky SD kartě následně snadno přenášíte mezi jednotlivými zařízeními dle potřeby.
Do poznámek lze vkládat text i opačným způsobem. Na SD kartu umístíte jakýkoli elektronický dokument s příponou txt, doc, docx, rtf. Zobrazíte si jej v aplikaci poznámky v rámci řádku a můžete jej studovat bez závislosti na PC či chytrém mobilním telefonu.
Všem, kdo v budoucnu uvažují o pořízení nového braillského řádku, či se chystají si pořídit braillský řádek poprvé v životě, vřele doporučuji investovat do zápisníku Esys. Řádky se velice jednoduše ovládají a díky interním aplikacím je můžete používat prakticky kdekoliv bez ohledu na to, zda je právě po ruce počítač, či nikoli. Já tento řádek vlastním sice krátce, ale jsem s ním velice spokojená a již bych ho za jiný typ nevyměnila. Věřím, že s řádkem Esys budu zažívat jen a jen příjemné chvíle nejen při čtení knih.
V Brně dne 14. 9. 2019 Klára Švábová